10 Soruda CALLAN Sistemi

10 Soruda CALLAN Sistemi

1- CALLAN sistemi denen hadise tam olarak nedir? 
Callan Metodu, öğrencinin anlayabilme ve konuşabilme becerisini zevkli ve yoğun bir ortamda geliştirmesini sağlamayı amaçlayan İngiliz patentli bir metottur. Dünyanın birçok ülkesinde, hızlı bir şekilde geliştirmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir sistemdir. Türkiye’de de Callan English markasıyla eğitim veren dil kursları mevcuttur. 

2- CALLAN ne zaman, nerede ortaya çıkmıştır?
1960 yılında İngiltere’de Callan Method Organization (CMO) ismiyle ortaya çıkan yöntemin, klasik İngilizce eğitimi veren sistemlere göre 4 kat daha hızlı İngilizce öğrettiği iddia edilmektedir. Bu dört kat hızı nasıl ölçtüler bilemiyorum ama gerçekten de eğitim alanların daha hızlı ilerledikleri inkâr edilemez bir gerçektir. 

3- Piyasada bir sürü sistem ve yöntem varken CALLAN’a neden ve nasıl güvenelim?
Aslında çok yersiz bir soru değil. Sonuçta herkes bir yöntemi ortaya atıp, kesinlikle dil öğreneceğinizi söylüyor. Ama Callan için durum biraz farklı… IBM, FIAT, OLIVETTI, PHILIPS ve HONEYWELL gibi şirketler dünya genelinde kurumsal İngilizce eğitimleri için Callan Metodunu tercih etmişlerdir. Soru-cevap içerikli dersler, öğrencinin İngilizceyi hızlı bir devinim içerisinde dinleyerek etkin bir şekilde konuşmasını sağlamaktadır. Büyük şirketlerin tercih ettiği bir yöntem olması, aslında güvenmemiz için önemli bir sebep olabilir. 

4- CALLAN sistemini diğerlerinden ayıran en önemli özellik nedir?
“Anlıyorum ama konuşamıyorum” cümlesini kuran insanların en büyük problemi, konuşmaya çalışırken zihindeki çeviri mekanizmasının aktif olmasıdır. Türkçe gramer çalışarak dil öğrenen kişiler İngilizce cümle kurmakta zorlanırlar. Çünkü kuracakları cümleyi ilk önce beyinlerindeki Türkçe bölümünde kurar ve sonra İngilizceye çevirmeye çalışırlar. Çeviri esnasında da cümlenin zamanı, yapısı gibi birçok konu bilinç düzeyinde işlem görür ve sonuçta kişi konuşamaz. Callan Metoduyla dil öğrenen kişilerin, hız ve dinamizm sayesinde çeviri yapmaya ve düşünmeye fırsatı kalmaz. Öğretmen dersi süratli bir şekilde sürdürerek, öğrencinin İngilizceyi doğal hızında konuşulurken öğrenmesini ve anlamasını sağlar. Yani derse giren kişi siz anlayın diye yavaş konuşmaz. Aksine sanki anlamayın diye hızlı konuşur. Ama biraz sabrederseniz, doğal İngilizce öğrenmeye başladığınızı fark edersiniz. 

5- Bu yöntemin benimsediği asıl yaklaşım nedir?
Dil, refleksif olarak beyinden değil, konuşma organlarından gelir. Anadilini konuşan kişiler, cümle kurmadan önce sadece anlam üzerinde düşünürler. Türkçe konuşan birisi asla cümle kurarken dilin yapısı üzerine yoğunlaşmaz. Özne, sıfat, yardımcı fiil gibi ayrıntıları düşünmez. Kişi sadece manaya odaklanır ve cümleler ağızdan otomatik olarak çıkar. Bu refleks, ana dili öğrenim sürecinde, yani 2 yaşından itibaren pratik yaparak kazanılır. Callan yönteminin amacı da, ilk günden itibaren konuşarak eğitim vererek, İngilizcenin kâğıt üstündeki teorik bilgisini değil, pratik kullanımını göstermektir. Callan metoduyla eğitim gören kişiler, İngilizceyi ilk günden itibaren, tıpkı ana dilini öğrenir gibi dinleyerek ve konuşarak edinir.

6- CALLAN yönteminde gramer öğretimi var mıdır?
Kesinlikle yoktur. Sadece müzik tarihi okuyarak veya piyanonun hangi maddelerden yapıldığını öğrenerek, oturup çalabilmek olanaksızdır. Aynı şekilde bisiklet sürmeyi öğrenebilmenin tek yolu seleye oturup pedala basmaktır. Bisikletin tekerinin yarıçapının kaç olduğu, pedala kaç kilogram kuvvet uygulanırsa bisikletin kaç km hız yapacağı gibi konular işin fiziğidir. Bisikletin fiziği üzerine yıllarca çalışma yapan birisinin ilk sürüşte devrilmesi kesindir. İngilizce öğrenirken de ilk adım konuşmak olmalıdır. Dilin yapısı ve grameri üzerine yıllarca çalışma yapan insanlar bu yüzden iletişim kuramazlar ve bu kadar çalışmaya rağmen niçin konuşamadıklarına hayret ederler. Callan metodunda, kişinin seviyesi ne olursa olsun ilk dersin ilk dakikası hedef dilde konuşarak başlar.

7- Dersler nasıl yapılır?
Dersler soru ve cevaplardan oluşan bir senaryo üzerine kurgulanmıştır. Henüz ilk dersten itibaren karşınızda sürekli size soru soran bir hoca görürsünüz ve soruların hızı ve uzunluğu giderek artar. Eğer hocanın söylediği cümleyi tekrar edemezseniz, hoca cümleye giriş yaparak size yardımcı olur. Böylece özellikle sınıf ortamında rezil olma durumu olmaz.

8- CALLAN sistemiyle İngilizceyi ne kadar zamanda öğrenebiliriz?
Bu soruya net bir cevap vermek elbette mümkün değil. Ama Callan Sisteminin en büyük özelliği, daha ilk dersten itibaren çeviri yapmadan İngilizce iletişim kurmayı öğrenirsiniz. Yani Callan sisteminde dersin amaçları, aylık ve yıllık planlar, uzun ve kısa vadeli hedefler gibi bölümler yoktur. Öğretmen sınıfa adımını attığı anda küt diye elindeki kalemi göstererek, “What is this”? diye sorabilir. 

9- Gramer öğretimi yoksa hatalar nasıl düzeltiliyor?
Eğitmenler dil bilgisi, telaffuz ve kelime bilgisi ile alakalı hatalarınızı düzeltirler. Normalde “Konuşsun da, nasıl konuştuğu önemli değil,” veya “Hatalarını düzeltmeyin, cesaretlerini kırmayın,” türünde cümleler Callan sisteminde asla kurulmaz. Yanlış yaptıysan asla affedilmez ve hemen düzeltilir. 

10-  CALLAN sistemiyle online ders alabilir miyim?
Evet, CALLAN sistemiyle geçen seneden beri online olarak da dersler veriliyor. www.dinamikingilizce.com sitesine girerseniz, hemen ücretsiz online ders randevunuzu oluşturabilirsiniz. 

Makaleyi Paylaş:
Anlıyorum Ama Konuşamıyorum, e-Beveyn Olmak, Şimdi Gözlerini Açabilirsin kitaplarının yazarı.

Bunları Gördüğüz mü?

Yorumlar