140 Karakterle İngilizce Öğrenmek

140 Karakterle İngilizce Öğrenmek

Önce Twitter’ın ne demek olduğunu öğrenelim. Twitter, İngilizce tweet kelimesinden türetildi. Tweet ise, kuşun ötüşü demek. Sonuna –er eklenerek “öten”, “ötücü” gibi bir anlam ortaya çıkarıldı. 

Twitter’ın 300 milyonu aşkın kullanıcısı var. Siz üye değilseniz bence artık üye olmanızın zamanı geldi. 

Twitter’ın kullanımı ücretsiz ve birçok native speaker (İngilizce’yi anadil olarak konuşan) ile irtibata geçerek, 140 karakter içinde İngilizce eğitimimize destek sağlayabiliriz.  

Twitter gönderileriniz 140 karakter ile sınırlıdır. Bu karakter dediğim şeylerin içinde harfler, rakamlar, semboller, hatta boşlular bile dahil. Bu özelliği sayesinde kullanıcıların dikkatleri de diyaloglara, güncellemelere ve düşüncelere odaklanıyor. 

Twitter’ın limitli karakteri, kullanıcılara kendilerine özgü bir dil oluşturma imkanı sağladı. Bakmayın dil dediğime, yeni kelimeleri ve kısaltmaları kast ediyorum. Önce bu yeni kelimelerin/kısaltmaların anlamlarını inceleyelim:

Hashtag: # sembolünden sonra herhangi bir boşluk olmadan yazılan kelime/ler hashtag oluyor. Mesela şuanda en popüler hashtag #InternetFriendDay 

Tweet: İsim olarak Twitter’da gönderdiğimiz mesajlara denir.  Fiil hali tweet atmaktır. 

DM: Direct Message’ın kısaltmasıdır. Başkalarına özel olarak attığınız mesajlara denir. Eğer iki kişi birbirini takip etmiyorsa, ikisi de birbirine dm atamaz.

RT: Retweet’in kısaltılmışıdır. Eğer birinin gönderisini kendi profilinizde, takipçilerinizle paylaşırsanız, o tweet’i retweet etmiş olursunuz. 

Mention: tweetlerinize, mentionlayarak birilerini de ekleyebilirisiniz. Bunu, mentionlamak istediğiniz kişinin Twitter adının başına @ koyarak yaparsınız. Örn: @drdmzingilizce

Feed: Takip ettiğiniz hesapların tweetlerini gördüğünüz liste.

Twitter'da İngilizce öğrenmek için 6 öneri
1. Eğitici hesapları takip edin 

Twitter’da en iyi ve en kolay şekilde İngilizce öğrenmenin yoludur eğitici hesap takip etmek. Birçok günlük kelime, özlü söz, ipucu paylaşan hesap var. Bazı hesaplar da kendi bloglarında yazılanların linkini paylaşıyorlar. Bu da vaktiniz olduğunda blog yazılarını okuyarak okuma kabiliyetinizin gelişimine yardımcı oluyor. 

2. Atılan tweetlere göre listeler hazırlayın

Twitter, takip ettiğiniz hesapları bir düzene sokmak için liste hazırlayabilmenize olanak tanıyor. Yani bu size günlük kelime paylaşan hesapları bir listeye, blog gönderilerinin linkini paylaşan hesapları bir listeye toplama imkanı veriyor. 
Listeler nasıl mı oluşuyor? Sağ üstteki hesap resminize tıklıyorsunuz. “Lists” seçeneğine girip ve sağdaki “Create new list”e tıklıyorsunuz. Sizden liste adı ve açıklamasını isteyecek yukarı bölümde. Bunları doldurduktan sonra da aşağı kısımdan listenin kimlere görüneceğini seçiyorsunuz. Herkes veya sadece siz görebilirsiniz. Sonrasında hesap isimlerini ekleyerek listenizi genişletebilirsiniz. 

3. Rastgele diyaloglara dalın

Twitter’ın en iyi yanlarından birisi de herhangi bir diyolağa pat diye dalabilmeniz... Bu arkadaşlarınız olabilir, native speaker'lar olabilir, hatta bu native speaker'lardan tavsiye bile isteyebilirsiniz. #twinglish size bunu yapabileceğiniz diyalogları içeren, #grammarhelp ise gramer yardımı alabileceğiniz bir hastag’dir. Dilerseniz de bazı eğitici hesapları mention’layarak derdinizi anlatabilirsiniz. Emin olun birçok hesap, probleminizi çözmenize yardımcı olacaktır. 

4. Alanınızda profesyonel İngilizce tartışmalara katılın

Evet! ilgili olduğunuz alanı hashtag olarak aratıp bu alanla ilgili olan diğer hesaplarla iletişime geçerek sorununuzu halledebilirsiniz. Burada bulduğunuz hesapları takibe başlayarak, size, alanınızla ilgili yardımcı olacak kişilerle bağlantı kurup, kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu alan bilgisayar, klasik arabalar, sinema veya herhangi bir şey olabilir. Yeter ki sizin de ilgi duyduğunuz bir alan olsun. 

5. Sorularınızı native speaker'lara veya profesyonellere sorun

İnsanlara tweet atmaktan çekinmeyin. Unutmayın! Twitter tamamen iletişim amacıyla kuruldu. Tabiî ki isteyen istemediği tweete cevap vermeyebilir. Eğer cevap alamazsanız, artık o kişilere tweet atmazsınız olur, biter. Bu arada fazla cevap vermeyen kişileri Tweets&replies kısmından tespit edebilirisiniz. 

İşte size yardımcı olabilecek bazı twitter hesapları:

@terryfrd - Eski bir İngilizce öğretmeni. Bangkok Post’ta yazıları var. Bu yazılarla ilgili tartışmaları cevaplandırıyor. Yani bir yazısını okuyup, onla ilgili sorular sorabilirsiniz. Hem okumanıza da katkı sağlarsınız. 

@grammarly - Gramerle ilgili sorularınızı yanıtlıyor ve öğreniminiz için kaynaklar öneriyor.

@irishpolyglot - İngilizce öğrenimiyle ilgili kaynaklarla alakalı soracağınız çalışma ipuçlarını, tavsiyeleri ve diğer soruları cevaplıyor.

6. İlgi alanlarınızı keşfedin 

Sevdiğiniz markaları, ünlüleri, komedyenleri, aktörleri, politikacıları takip edebileceğiniz bir yerdir Twitter. Kimisi de Twitter’ı günlük şeklinde kullanır. Bazıları o gün başından geçenleri anlatır, bazıları espri yapmak için türlü yollar dener, bazıları da takipçi sayısını artırmak için her türlü numarayı çeker.  

- Eğer ilginç bilgiler öğrenmek istiyorsanız, @factsandtrivia ve @qikipedia ‘yı takip edebilirsiniz. 

- Eğer hayran olduğunuz ünlüleri takip ederseniz, inanın çok faydası olacaktır. Günlük olarak Twitter'ı kullanan bir sürü yabancı ünlü var. Ve 140 karakterlik Twitler olduğu için takip etmesi ve anlaması daha kolay. Arama ekranına istediğiniz ünlünün ismini yazın ve takip etmeye başlayın.

-  Bazı devletlerin daireleri de twitter kullanıyor. Mesela @NASA , mesela, @barrackobama . Bunları da takip edebilirsiniz. Unutmayın ki ünlüler bile twitter’da birçok yanlış şekilde cümle kurabilir. (Mesela @katyperry) Ama düzgün cümle kuranlar da çıkıyor elbette. Bkz @adele...

Makaleyi Paylaş:

Bunları Gördüğüz mü?

Yorumlar