4 Maddede TOEFL/IELTS Ne İşe Yarar?

4 Maddede TOEFL/IELTS Ne İşe Yarar?

İngilizce öğrenen birçok insanın hedefinde, gün gelip TOEFL veya IELTS gibi bir sınavdan iyi bir puan almak vardır. Çünkü üniversite eğitimini İngilizce olarak almayan herkes, işverenlerin gözünde "İngilizce bildiğini söyleyen ama tek kelime konuşamayan" bir kişi konumunda olduğunu hisseder.

Bu yüzden de ilk fırsatta en baba sınavdan, en baba puanı alıp iş görüşmesinde tak diye masaya koymayı ister.

Türkiye'de memurların ek maaş almak için YDS girişimleri olur elbette. Ama yine de TOEFL ve IELTS gibi sınavların yanında biraz itibarsızdır. En azından yurtdışına çıkarken, yabancı bir ülkede üniversite okurken veya uluslararası bir şirkete işe girerken genelde YDS puanları bir işe yaramaz.

ULUSLARARASI GEÇERLİLİK SINAVLARININ AVANTAJLARI NEDİR?

Bu avantajları dört başlık altında inceleyebiliriz; 

1- İş mülakatlarına 1-0 galip başlamak

Birinci paragrafta da belirttiğimiz gibi, iş mülakatlarında saçma sapan İngilizce sorulara cevap vermek zorunda kalmazsınız. Ağzını yaya yaya konuşan bir mülakatçının, "Okay, tell me about your weakest points" sorusuna, iş görüşmesinin stresi altında kasarak cevap vermeye çalışmak oldukça can sıkıcı olabilir. İngilizce seviyeniz iyi bile olsa, stresli bir anda, yabancı bir dili kullanarak en zayıf yönünüzü anlatmaya çalışmak gerçekten acayip can sıkıcıdır.

Böyle anlarda sadece, "TOEFL" sertifikanızı masaya koyarsınız ve size sorabilecekleri tek soru "TOEFL belgeniz hangi seviye?"dir. Eğer C2 derseniz zaten masanın diğer ucundaki kişi toparlanıp gider.

Bu belgeler yabancı dil yeterliliğinizle ilgili en net ispattır. Sınavlar kusursuz demiyorum ama sınavların yeterlilik belgeleri bu yeterliliği ispatlamak için kullanışlı kısa yollardır. Mesela, C2 gibi harflendirilmiş bir rakam, görüşmeciye seviyeniz ve sizin hakkınızda ihtiyacından daha fazla bilgi verebilir. 

2- Doğal motivasyon kaynağı

Bu tür sertifikaların ikinci faydasını açıklamak için şöyle söyleyebiliriz; Eğer bir sınav hazırlanıyorsanız, sürekli motivasyona sahipsiniz demektir. Uluslararası bir sınava hazırlanıyor olmak, kendinizi kitaplara kapatmak, flascardları odanızın duvarlarına asmak, Cumartesi akşamları evde kalmak için harika bir motivasyon sağlar.

Burada pusulası bozuk gemi veya hedefsiz insan muhabbeti yapmak istemiyoruz elbette. Ama inanın yabancı dil öğrenirken somut bir hedefiniz yoksa, herşey çok yavaş ilerler. Yolun sonunda sizi bekleyen ve hayatınızı kolaylaştıracak somut bir hedef sağlamak için de, TOEFL sınavı harika bir araçtır.

3- Para, para, para

Bir de işin para boyutu var tabi. Güdüleniyorsunuz çünkü sınav parasını kendiniz ödüyorsunuz ve her gün bu sınavlara giremiyorsunuz. Kendinizi ispat etmek için tek atış hakkınız var. Eğer kazanamazsanız, bir daha o kadar para verip sınava girmeniz gerekir. Bu da çok akılcı bir durum değil.

4- Özgüveni tavan yapmak

Uluslararası sınavların en büyük faydalarından birisi de, sınav sonunda o dile yeterli olduğunuz ispatlandığında o gelen özgüvendir! Sonuç belgesi de özgüven güçlendirici haline geliyor. Yeteri kadar iyi olduğunuzu bilmek deniz seviyesinde gezen özgüveni yukarı doğru itiyor, ortamlarda sürekli İngilizce ile ilgili konular açmakla ilgili gereksiz bir his oluşturabilir. Ama siz yine de, "İngilizce biliyor musun"? diye soran insanlara doğrudan TOEFL puanınızı söylemeyin. İtici olabilir. 

Makaleyi Paylaş:

Bunları Gördüğüz mü?

Yorumlar